V2L Teknolojisi Nedir?

Elektrikli araçlardaki en önemli teknolojilerden bir tanesi olan Vehicle to Load yaşamı etkileyici yönleriyle ön plana çıkıyor. Çok basit bir tabirle V2L aslında elektrikli araçlarda bulunan bataryanın, ev aletleri gibi arabanın dışındaki bir şeye güç vermesini sağlar.

Yani V2L teknolojisi EV aracı devasa bir mobil powerbanke çeviriyor diyebiliriz. 

Bir kampa gittiğinizde en önemli ihtiyaç kalemlerinden biri elektriktir. Aracınızda V2L özelliği varsa enerji aktarımını başlatarak kahve makinesi, mikrodalga fırın, aydınlatma hatta kamp kliması gibi günlük işlerimizde kullandığımız aletleri kullanmak için cihazlarınıza elektrik vermeye başlayabilirsiniz. 

Tabi ki bu örneklendirmeden sınırsız cihaz bağlanabildiği anlamına gelmesin. Bataryadan çekilen güç sınırlandırılmış anlık tüketilen bir kilowatt değerindedir.  

Örneğin bir EV araç için V2L anlık güç transfer değer limiti 3 kW olarak ele alalım . Anlık 1 kW güç tüketen 3 cihaz EV araçtan güç çekebilir veya bir başka deyişle 500 watt anlık güç tüketen 6 adet cihaz bağlanabilir.

Bu arada V2L işlevselliği, doğal afetler veya diğer krizler sırasındaki kurtarma ve yardım çalışmaları da dahil olmak üzere daha ciddi durumlarda da fayda sağlayabilir. Ülkemizde doğal afetlerin sıklıkla ortaya çıktığı düşünüldüğünde V2L özelliği aslında çok iyi bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Sonuç olarak EV aracınızda bulunan bataryanızdaki enerji kapasitesini sadece seyahat etmenizin dışında, V2L teknolojisi ile hayatınızın birçok anında kullanabilmenize olanak sunar.